Pir-i Gâlibî H.Gâlip Hasan Kuşçuoğlu (K. S.) Belgeseli
Pir-i Gâlibî H.Gâlip Hasan Kuşçuoğlu ( K. S. )
 
 
Haberler
  • Pir'imizin Sohbetlerini (İstanbul Gâlibî Külliyesinden) Video Galeri Bölümünden izleyebilirsiniz.
  • Ne demek Galibilik. Dünyada yaşamayı da Allah'ın emri üzerine bilen, zamana göre yaşamayı bilen, teknolojiden, medeniyetten kaçmayan, zamana göre İslam'ın şer'i hükümlerine müdrik, katılığa kaçmadan yaşayan, Allah'tan korkutarak yaşayan değil, sevdirerek yaşayan insan demek. Pir-i Galibi
  • ‘‘Ey inananlar Yahudi ve Hristiyanların Evliyalarını Evliya edinmeyin. Onlar bir birlerinin evliyasıdır. İçinizde onların evliyalarını evliya edinenler onlardandır. Allah zalimler toplumu doğru yola iletmez. Maide 51
  • Allah'ın istisnai yaratılmış seçkin kulları Emr-i İlahinin bekçileridir. Onların bazıları İrşada, bazıları ikaza, bazıları da İslaha vazifelidirler. Atatürk İslah vazifesi ile vazifeliydi. Şahidim.
 
 
 
Hava Durumu
İstanbul
ISTANBUL
Ankara
ANKARA
Antalya
ANTALYA
 
 
Linkler
VARSIN DERVİŞ ÖYLE BİLSİN

"VARSIN DERVİŞ ÖYLE BİLSİN" BU DÜN İDİ.

BU GÜN BÖYLE DEĞİL 

 


Peygamber Efendimizin bu türlü uyarısı Kur’an dışı değildir. Bizatihi Kur’an’ın özü, kelimeyi tevhidin insanda anlamının zuhurudur. Bu esasın dışına bilmeden çıkan maneviyat ehlini ALLAH affetsin. Dervişin şeyhinde görmek istediği harikulade hallerin zuhuru dervişi çok samimi ve sadık kıldığından, çok meşayih gerçeği bildiği halde “dervişin yakınlığını bozmayayım, ben aczimi biliyorum, varsın o da öyle bilsin, ALLAH’a ve rahmeti ilâhinin zuhur kaynağı olan elçilerine ve elçilerin vârislerine inanmasının zevkini bozmayayım” diye merhamet ederek, “varsın öyle bilsin” prensibi ile “derviş toplumunu dağıtmayayım” düşüncesi ile davranışları bir zaman meyve verir gibi görülse de zaman gelir, bu yönlü tutum gayretullaha dokunur. Hazreti ALLAH Settarü’l-uyub sıfatını kaldırır. Şeyhinin aczini ve zaafını açığa çıkarır, Halikı zülcelâl (c.c.).

Bu durumda derviş inancını kaybeder, zevkle gittiği yoluna düşman olur. Başkalarının da tasavvuf ve tarikat düşmanı olması için çalışır. Sahte şeyhlerin sahteliğini kapatması için yegane silahı ALLAH’ın zatına mahsus sıfatları kendinde varmış edası ile, bilerek yahut bilmeyerek, kendisini enaniyet bataklığında boğduğu gibi tâbi olanların da manalarını öldürmesidir. “Şeyh uçmaz, derviş uçurur” misali. Sonra ikisi de uçar, amma nereye uçar? Hazreti ALLAH samimi olanları affetsin, amin.

Bu abdiâcize ne maksatla bunları yazıyorsun? diye sorarsan, çekinmeden derim ki: Sene 2006’ya yeni girdik. Bütün insanlığa hayırlı ve uğurlu olsun, amin. Bu abdiâciz milâdi seneye göre elli senelik şeyhim. Yedi şeyh efendinin terbiyesinde mekarimi ahlâk ve hikmet için vesile kıldığı manevî üstatlarımı rahmetle anıyorum. ALLAH cümlesinden çok çok razı olsun. Ne havada uçanı, ne suda yürüyeni, ne de gaybı bileni, görmedim. Ben aciz havada uçarım; amma uçakla. Suyun yüzünde giderim; amma gemi ile. Olmaz demiyorum: “Ve Hüve alâ küllî şey’in kadir.” ALLAH her şeylere kadirdir. Bu gerçek bilinirse sahteler barınamaz. Hakikatler elbette kabul edilir ve zevkle yaşanır. Ne şeriat düşmanlığı ne de tarikat düşmanlığı kalır. Dostluk hoşgörü ve sevecenliğin zuhurundan başka bir şey göremezsin.